Királyi színbe öltözve...  – Július 2. Sarlós Boldogasszony napja

 

 

Királyi színbe öltözve...  Július 2. Sarlós Boldogasszony napja, az aratás kezdetének ősi magyar ünnepe

 

A keresztény magyarság minden munkáját a Teremtő Rendjébe ágyazva, a kozmosz szabályaihoz illeszkedve, s az Anyatermészet járásához igazítva, a Szűzanyával és a Szűzanya oltalma alatt végezte. Sarlósboldogasszony az aranysárgába öltözött búza aratásának a királynéja...

A régi magyar hagyományban Sarlós Boldogasszony napja az anyaság, azaz a boldogasszonyi tulajdonságok felmagasztalását jelentette, mivel az eddigre beérett, aranyló színbe öltözött, a Teremtő akarata előtt fejet hajtó búzanövény ilyenkorra áll készen, hogy önmagát feláldozva életet adjon az ember számára.

 

A régiek hitében a learatott búzábanbenne él az önmagából adó, óvő, védő, tápláló, önzetlen szeretet ereje, csakúgy ahogyan az Életet, a búzamagot adó búzanövény az önmaga testéből tápláló „önzetlenségében,” is benne él a női minőségű, Életet éltető tulajdonságnak az analógiája. 

 

A szimbólumok világában a búzanövény – a többi „gyümölcsöt” adó növénnyel egyetemben - nőies tulajdonságokkal rendelkező, nőnemű élőlény, „ki” a testében, Sarlósboldogasszony nyárközepi napjára, a „királyi színbe” öltözött kalászában óvja, védi, táplálja, a mindezidáig növesztett, férfi elvű, aranyló „gyermekét”, a búzamagot.

 

Azt a búzát, melyet a magyar nyelv Életnek keresztelt. 

 

A szimbólumok misztikus világában ezért a növény magja, azaz férfielve, a búzamag, maga Jézus. Akit anyja, Mária növel, nevel, növeszt és táplál csakúgy, mint a vele - szimbolikus értelemben véve – ővele azonosságot hordozó, női minőségű búza növény....

 

Aki látott már életében kalászból kihullott búzaszemet - amely egy kicsiny arcot, egy kicsiny pólyásgyermeket formázbizonyára mélyen meghajol a természet szépsége, az isteni tudatosság lenyűgöző hatalma felett...

 

Csakúgy, ahogyan a búza növény, „aki” az évkör ezen idejére, az „Aratás királynéjának”  boldogasszonyi ünnepére „királyi színbe” öltözve, aranysárgára érve hajtja meg a fejét a Teremtő Úristen akarata előtt. 

A növény sárgára érett kalásza ugyanis az aratás boldogasszonyi ünnepnapjára meghajolva „hajt fejet”, hogy önzetlenül engedje át magán a Teremtő akaratát: hogy a testében, a kalászában dédelgetett búzamagot egy magasabb rendű cél, az Élet számára átadhassa...

 

Éppen úgy, ahogyan azt Mária tette: „fejet hajtva”, azaz elfogadva a Teremtő Úristentől rendelt sorsát, „átengedje” méhét az Isten gyermekének, majd az aranyló Fény Fiát a világra szülve, átengedje Jézust a világ számára...

 

Fenséges és szépséges analógiák sora, amely mellett nem lehet hidegen elmenni, csakis megállni és köszönetet mondani a mindennapjainkat mozgásban tartó, Életet éltető, teremtői elvnek!

 

Mert, amint azt a régiek hitték: a most aratott búza a jövő reménysége! 

Táplál, éltet, s a jövő számára életet ad. Az Élet újra születésének a szépséges analógiáját hordozza. 

A Teremtés rendezett körforgásában pedig a learatott búza mag - mint vetőmagaz éltető, női minőségű Anyaföldbe kerülve, ismét növényt teremt, hogy újra és újra magot adjon az eljövendő Élet számára.

 

Tökéletes spirituális összhang, szimbolikus körforgás, az új élet ígérete...

 

Nem véletlen, hogy régente a gazdák nem azt kérdezték egymástól mennyi búzája termett a másiknak, hanem „mennyi élete”...

 

S mivel a keresztény magyarság minden munkáját a Teremtő Rendbe ágyazva, az kozmosz szabályaihoz illeszkedve, s az Anyatermészet járásához igazítva a Szűzanyával és a Szűzanya oltalma alatt végezte, így a nyár közepére beérett aranyló búza begyűjtésének, az aratás kezdetének ünnepéhez is a Boldogasszony nevét társította.

Így vált a régiek hitében Sarlós Boldogasszony az aratás édesanyjává, királynéjává, aki gondoskodik a szegényekről és a rászorulókról.

Az évkör számos Boldogasszony ünnepének a sorában ezért a június 2.-i Sarlós Boldogasszony napja a szegények, a szükségben szenvedők oltalmazója, a betegségben, fogságban sínylődők pártfogója, s a várandós édesanyák óvó, féltő, gondoskodó vigyázója.

 

https://www.csizioblog.hu/./pages/csizio/contents/blog/117804/pics/lead_800x600.png
a búzanövény szimbolikája,aratás,Búza,július 2.,napfivér,Sarlós Boldogasszony,Spirituális bölcselet